Ekoaktivity – a čo my ?

Ešte , keď ekoproblémy neboli v móde, keď neboli mobily a televízor mal primeranú veľkosť  ( aby príliš nevyžaroval ), keď neboli  žiadne 3G, 4G,…xG siete, ktoré logicky z fyzikálneho hľadiska pôsobia na ľudské atómy …. už vtedy som robila reportáže k ochrane prírody.  Veď stačí si uvedomiť : všetci sme súčasťou prírody. Nepáčilo sa mi, že človek sa nadraďuje, či priam vyraďuje z prírody. Skutočne, nechápem takto „zaklapnutých“ jedincov.  

A čo dnes ? Rada som, že sa najmä mladí ľudia zapájajú do ekoaktivít na ochranu prírody, našej planéty. Tvoria skupiny na sociálnych sieťach,… Ale akoby si viacerí neuvedomili, že každá minca má dve strany. Mnohí sa obliekajú do odevov zo syntetických vláken. Tie veru nerastú na poli, ale spriadajú sa v továrňach z materiálov, ktoré sú neekologické nielen k vonkajšiemu prostrediu, ale aj k samotnému človeku. Už okolo r. 1990 na to upozorňovali niektorí odborníci ( medzi nimi inžinieri, lekári), ktorí poukazovali na zlý vplyv takýchto „umelín“  na ľudské zdravie, jeho energetický systém. Tieto súčasné továrne sa určite podieľajú i na zhoršení kvality ovzdušia, a tým aj na  zmene klímy. Možno, že teraz niektorí protestujete – ale keď odevy z prírodných materiálov sú podstatne drahšie!!! Lenže ešte pred cca 25 rokmi – boli priam lacnejšie. V obchodoch ich nebol problém zohnať. Aj na trhovisku predávali Číňania, Vietnamci vynikajúce bavlnené tričká, ponožky, ap. Mnohé bavlnené polia im zlikvidovali práve zástancovia „moderného“ života ( umelých vláken ).

Keď sa pozrieme sebakriticky na dnešok – ani najhorúcejším eco/ekoaktivistom nevadí, že dnešné kontakty sú cez mobily, počítače,… a tým aj cez siete, ktoré sú „agresívne“ voči človeku. Nabúravajú jeho prírodný „obal“. Možno niekto namietne, že z vesmíru preletí cez našu Zem množstvo rôznych žiarení, vĺn,… Lenže to sú toky, o ktorých ešte nevieme, prečo a ako sa nás týkajú. Je to niečo, čo človek neovplyvnil, nevymyslel. Možno majú pre náš vývoj väčší význam, než si dokážeme predstaviť. Ale človekom vymyslené „ xG“ siete … Načo nimi potiahnuť celú Zem?! Nie sú súčasťou nášho pôvodného ekosystému, t.j. prírody, ktorú dostal človek do daru. A tak sa nad tým trochu zamyslime – kde a najmä začo protestovať, vzdelávať, rozširovať ekologické myslenie ľudí.

Danica, 2020